Coola rullar… eller kolarullar?

Efter höstens succé med GILLE Kladdkakerullar och Mintrullar uppdaterar vi nu vårt sortiment med en smak som många redan älskar: kola.

Kola är mer än bara söt – den är djup i smaken och upplevs av många som mjuk, krämig och smältande i munnen. En smak som känns både trygg i sin nostalgi och lyxig då den ofta förknippas med högtider och traditioner. 

GILLE Kolarullar är bakade i Sverige för stunder när du vill Fika-Fira. När någon fyller år. När det äntligen är fredag. Eller när du vill hylla dig själv en stund en helt vanlig tisdag.

En mjuk kondisrulle med fyllig kolasmak, omsluten av marsipan i varm toffee-ton och med ändar doppade i kakao-glasyr (RFA-certifierad). I våra smaktester var panelen helt enig – det här blev favoriten. Från vecka 16 finns den i butik och kompletterar sortimentet med GILLE Kladdkakerullar och GILLE Mintrullar.

Tre smaker. Oändligt många sätt att Fika-Fira.
Vilken blir din favorit?